Péče o dítě: Co by měl vědět každý novopečený rodič

Příchod novorozence na svět je krásný a povznášející zážitek. Je však zároveň jednou z velkých životních výzev. Zjistit, co je dobré pro vaše dítě a co skutečně funguje, může mít velký význam, když začnete žít společně. Zde je několik tipů a rad, které vám mohou pomoci v prvních několika týdnech a měsících

Zavinování dítěte

Zavinování může mít uklidňující účinek a pomáhat dítěti k delšímu a lepšímu spánku. Zde je jednoduchý postup zavinování dítěte:

balení miminka

  1. Položte přikrývku na povrch rovný jako pravítko a zahněte horní roh asi o patnáct centimetrů tak, abyste vytvořili rovný okraj.
  2. Položte dítě na záda tak, aby horní část tkaniny ležela na úrovni ramen.
  3. Položte levou paži dítěte dolů. Přetáhněte roh přikrývky k levé ruce dítěte přes rameno a hrudník a zastrčte přední okraj pod záda dítěte na pravé straně.
  4. Položte pravou paži dítěte směrem dolů. Přetáhněte roh přikrývky k pravé ruce dítěte přes rameno a hruď a zastrčte látku pod jeho levý bok.
  5. Otočte nebo složte spodní konec přikrývky, zastrčte jej volně za tělo dítěte a ujistěte se, že má dítě obě nohy ohnuté nahoru a směrem od těla a že může pohybovat boky a přirozeně roztáhnout nohy od sebe. 

Porozumění signálům

Podle ustálené praxe, což je obvykle kombinace rad lékařů s poznatky předávanými v rodinách z generace na generaci, vyžadují novorozenci 8 až 12 krmení denně neboli jedno krmení každé dvě nebo tři hodiny. 

Problémem ustálené praxe je však to, že nemusí vyhovovat každému dítěti. Každé dítě je jiné a obvykle má sklon dodržovat vlastní pravidla. Pamatujte si, že dítě vám dokáže naznačit, že přišel čas jídla.

Prvními známkami, kterými dítě dává najevo, že je připraveno na krmení nebo že má hlad, mohou být pohyb rukou k ústům, sání pěstičky a prstů a plácání rukou přes rty. Další nápovědou mohou být rozrušenost a pláč.

Tím, že se naučíte rozumět signálům svého dítěte pokud jde o krmení, mu dokážete dát to, co chce a kdy chce, a tyto kroky se u vás později stanou běžnou rutinou.

Síla dotyku

Dotek a vůně rodičů jsou prvním uklidňujícím smyslovým vjemem dítěte a jak děti rostou, dotek má v jejich vývoji stále nezastupitelný význam. Masáž je jednou z forem dotyku posilující vzájemné pouto mezi vámi a vaším novorozencem.

Neexistuje žádný správný nebo nesprávný způsob, jak masírovat tělo dítěte– jednoduchými rytmickými pohyby rukou (pomůže-li to, naneste na pokožku dítěte menší množství zvlhčovacího prostředku). Masáž není relaxací jen pro miminko, ale může také přispět k tomu, aby se mezi vámi vzájemně vyvinul harmonický vztah.

Jakmile se začnete sžívat se svou novou rolí rodiče, nejdůležitější věcí, kterou si musíte uvědomit, je to, že už teď odvádíte skvělou práci. Nikam nespěchejte a nezapomeňte důvěřovat svým instinktům. Pokud opravdu cítíte, že to, co děláte, je správné, pak to bude určitě správné.

 

Použité zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/getting-baby-to-sleep/

https://www.nct.org.uk/baby-toddler/everyday-care/baby-massage-tips-and-benefits

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20047741