Jak podpořit kojení?

Jak podpořit kojení?

Kojení je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zajistit zdraví a přežití dítěte. Má mnoho výhod jak pro dítě, tak pro matku. Pro dítě je mateřské mléko ideální potravou, která obsahuje všechny potřebné živiny a je snadno stravitelná. Kojené děti mají lepší výsledky v testech inteligence, menší riziko nadváhy nebo obezity a menší pravděpodobnost vzniku diabetu později v životě. Matky, které kojí, mají nižší riziko rakoviny prsu a vaječníků.

Podpora kojení je klíčová pro úspěšné kojení. Zde je několik způsobů, jak může společnost podpořit kojení:

  • Vzdělávání: Informovat těhotné ženy o významu kojení pro jejich děti a pro ně samotné.
  • Praktická pomoc: Učit matky kojit a poskytovat jim čas a flexibilitu pro kojení.
  • Podpora v pracovním prostředí: Umožnit matkám kojit nebo odsávat mléko i v práci.
  • Komunitní programy: Zřizovat kojící kavárny a centra, kde mohou matky najít podporu a sdílet své zkušenosti.

Je důležité, aby matky měly přesné informace a podporu své rodiny, zdravotnického systému a celé společnosti. Společně můžeme vytvořit prostředí, které kojení podporuje a usnadňuje.

A jak může podpořit kojení sama maminka? Vhodné jsou k tomu například doplňky stravy s obsahem ječného sladu mohou napomoct kojení díky svým příznivým účinkům na produkci mateřského mléka. Ječný slad obsahuje polysacharidy, které mohou stimulovat prolaktin, hormon zodpovědný za tvorbu mléka. 

Kromě toho je tento doplněk stravy obohacen o další látky, jako jsou výtažky z anýzu nebo fenyklu, vitamin D, který přispívá k udržení normálního stavu kostí a selen, který je podstatní pro udržení normálního stavu vlasů.

Je však důležité, aby ženy, které užívají jakékoli doplňky stravy, konzultovaly jejich použití se svým lékařem nebo s lékárníkem, aby zajistily, že jsou vhodné pro jejich individuální zdravotní potřeby a neobsahují žádné složky, na které mohou být alergické nebo které by mohly interagovat s jinými léky, které užívají.

 Dávkování doplňků by mělo být také pečlivě sledováno, aby nedošlo k překročení doporučených denních dávek. Například, produkt Enhydrol kojení má vyvážené složení vhodné pro kojící ženy a doporučují se užívat 2 sáčky denně po dobu 7 dní. Obsah sáčku se rozpustí ve sklenici vody a užívá se podle potřeby.

Vždy je důležité mít na paměti, že doplňky stravy by neměly nahrazovat pestrý a vyvážený jídelníček a že nejlepší podporou pro kojení je zdravá strava, dostatek odpočinku a podpora ze strany rodiny a zdravotnických pracovníků.