Jaké zvládat příznaky syndromu dráždivého tračníku?

Příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS) mohou být nepohodlné, nepříjemné, nepředvídatelné a zásadním způsobem mohou narušovat každodenní život člověka. A jak ví každý, kdo žil s IBS, pro vyřešení tohoto zdravotního problému je potřeba věnovat pozornost celkové pohodě a stavu člověka – od eliminace osobních spouštěčů těchto obtíží po stres, spánek a výživu. 

Nemáte doktorát v oblasti léčby trávicího ústrojí? Nevadí. Sestavili jsme pro vás soubor užitečných možností od meditací až po lékařské zákroky, z nichž si můžete vybrat. Vaše tělo je jedinečný organizmus, doporučujeme proto experimentovat; zkuste zařazovat do svého života jednu věc po druhé, abyste zjistili, co u vás funguje. 

STRAVA A DIETA:

 • Tipy ke stravování: Jak vždy říkávají maminky, je velmi důležité osvojit si správné stravovací návyky a také jíst pomalu a v klidu.

 • Děd Vševěd ví vše nejlíp: Jídlo vždy dobře rozžvýkejte a jezte vždy přiměřené porce – ani moc ani málo.

 • Upravený příjem vlákniny: Může to znamenat zvětšit nebo naopak zmenšit porce – výživový poradce vám pomůže upravit příjem vlákniny podle potřeb vašeho těla.

 • Veďte si deník: (o konzumaci mléčných výrobků… a o všem ostatním). Veďte si deník o svých příznacích a stravě, abyste zjistili, co vám osobně nesvědčí. Je užitečné zaznamenávat si, co jíte a jaké přitom máte příznaky, abyste si pak dokázali spojit, co vám nedělá dobře. Abychom vám to zjednodušili, vytvořili jsme pro vás jeden takový deník. Klikněte zde a vytiskněte si jej!
 • Zmáčkněte spoušť: Výživový poradce vás tímto procesem provede a pomůže vám odhalit spouštěče těchto problémů ve vaší stravě (a vyhnout se jim).

 • Hluboká voda: Pijte hodně tekutin, omezte však alkohol, kávu, šumivé nápoje a umělá sladidla známá jako „polyoly“ (často se vyskytující ve žvýkačkách).

Odepřete si FODMAP (fermentovatelné potraviny, oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly): V posledních letech bylo zjištěno, že strava s nízkým obsahem FODMAP zmírňuje příznaky IBS – zkuste si o této možnosti pohovořit s lékařem nebo dietologem.

ŽIVOTNÍ STYL A DOPLŇKOVÉ PŘÍSTUPY:

Řešení pomocí léků: V závislosti na vaší diagnóze a příznacích vám může lékař předepsat léky na zmírnění nepříjemných stavů, jako jsou spasmolytika, laxativa nebo dokonce antidepresiva. Ty vám mohou být předepsány lékařem a liší se u jednotlivých osob.

Jde na vás spaní? Věřte nebo ne, alternativní metody jako je hypnoterapie mohou být u některých pacientů opravdu účinné.

Bylo prokázáno, že Bifidobacterium longum 35624™, s jedinečným kmenem, snižuje příznaky syndromu dráždivého tračníku, jako jsou nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem a zácpa.

Podstupte kognitivně behaviorální terapii (CBT): Psychologické přístupy, jako je CBT při skupinových nebo osobních sezeních, prokázaly vynikající výsledky při zmírňování příznaků.

Omezte stres: Pracujte na způsobech snižování stresu ve svém každodenním životě, od práce s myslí po jógu nebo meditaci. Chodit do přírody je skvělým způsobem, jak zmírnit stres, který je běžným spouštěčem propuknutí IBS. 

STRAVA S NÍZKÝM OBSAHEM FODMAP

Může to být trochu obtížnější ... v mnoha případech však bylo zjištěno, že strava s nízkým obsahem látek FODMAP výrazně zmírňuje příznaky IBS.4 Stejně jako u všeho, co souvisí se střevy, je to velmi individuální a tato dieta nemusí fungovat u všech lidí stejně…

Co vlastně znamená zkratka FODMAP? FODMAP jsou specifické typy sacharidů, které jsou obtížně stravitelné a často souvisejí se zhoršováním příznaků IBS.

Bez ohledu na to, jaké máte příznaky IBS, existuje strategie, kterou stojí za to vyzkoušet. Nemusíte se jen naučit s tímto problémem žít – ten problém můžete i porazit! Existuje početná komunita lidí, kteří úspěšně zvládají IBS a sdílejí online tipy a triky a poskytují podporu ostatním lidem, kteří také bojují s těmito střevními obtížemi. Nemluvě o nových výzkumech prováděných vědci z celého světa, kteří dále zkoumají potenciální způsoby léčby. Existují tedy všechny důvody pro optimizmus – hledejte, poraďte se s lékařem nebo dietologem a sestavte si plán. To zvládnete! 

Náš tip:

SYMBIOSYS Alflorex® - Probiotikum pro Vaši vnitřní rovnováhu

 • Probiotikum od francouzské originální společnosti Biocodex
 • Obsahuje Bifidobacterium longum s patentovaným kmenem 35624®
 • Vědecky ověřená účinnost v průběhu 15 let
 • Jednoduché užívání kdykoliv během dne s jídlem i bez jídla
 • Bez obsahu lepku a laktózy
 • Malá kapsle se snadno polykají
 • Užívá se 1 kapsle / 1x denně
 • Užívání by mělo trvat minimálně 4 týdny a nemělo by být přerušováno
 • Je vhodný pro osoby s dietou s nízkým obsahem FODMAP